12
اگر کرونا اجازه سفر داد:

خطرناک ترین و امن ترین کشورهای جهان برای سفر در سال 2021

 • کد خبر : 1837
 • 03 ژانویه 2021 - 8:02
خطرناک ترین و امن ترین کشورهای جهان برای سفر در سال 2021
سایت Travel Risk Map هر سال لیستی از خطرناک‌ترین و امن ترین کشورهای جهان را برای سفر را ارائه می­‌کند. کارشناسان این وب­‌سایت بر اساس معیارهای مختلف کشورها را بررسی و در نهایت آن‌ها را رتبه‌بندی می­‌کنند. این لیست یکی از معتبرترین رتبه‌بندی‌های جهان میباشد.

به گزارش پایگاه خبری همزمان، فهرست خطرناک ترین و امن ترین کشورهای جهان برای سفر در وب‌سایت Travel Risk Map بخشی از خدمات شرکت International SOS است که با هدف ایجاد فضای امن کاری تشکیل شده است. بسیاری از شرکت‌­­ها در سطح بین‌­المللی فعالیت می­‌کنند، این شرکت می­‌خواهد اطلاعات دقیقی از امنیت کشورهای مختلف در اختیار این شرکت‌­ها قرار دهد. با تکیه بر اطلاعات این سایت، شرکت‌­ها راحت‌تر می­‌توانند نسبت به گسترش تجارت خود در مقیاس بین‌­المللی تصمیم بگیرند. به ­علاوه، با استفاده از برنامه‌های این سایت و رعایت دستورالعمل­‌ها، می‌­توانند سلامت و امنیت کارکنان خود را تامین کنند. در این راستا، نقشه‌ای از کشورهای مختلف و میزان خطری که افراد هنگام سفر یا زندگی با آن مواجه می‌­شوند ارائه می­‌شود.

معیارهای رتبه‌بندی کشورها

این نقشه، کشورها را بر اساس سه معیار می­‌سنجد: امنیت بهداشتی، امنیت کلی کشور و امنیت جاده‌­ای. وقتی کشورها در این معیارها سنجیده شدند، براساس نتایج به دست آمده به پنج گروه تقسیم می‌­شوند. این پنج گروه از کمترین میزان ریسک به بیشترین میزان ریسک عبارتند از: کشور هایی با میزان خطر ناچیز، کشورهایی با میزان خطر اندک، کشورهایی با میزان خطر متوسط، کشورهایی با میزان خطر زیاد و کشورهایی با میزان خطر مفرط.

به طور کلی آمار جرائم خشونت‌بار (مانند قتل، آدم‌ربایی، دزدی و …) در رتبه‌ه­ایی که یک کشور به دست می­‌آورد به شدت موثر است. امّا، سایر خطراتی که بازدیدکنندگان و مسافرین با آنها مواجه هستند نیز اهمیت دارد. مثلا، خطرات ناشی از خشونت‌­های سیاسی بسیار مهم هستند. منظور از خشونت سیاسی حملات تروریستی، شورش، جنگ و آشوب­‌های ناشی از تصمیمات سیاسی است. مسأله پر اهمیت دیگر، ناآرامی‌های اجتماعی است. مسائلی مانند خشونت‌های قومی و قبیله‌­ای.

علاوه بر مسائلی که مستقیم با امنیت افراد در ارتباط هستند، مواردی که مرتبط به وضعیت رفاهی است نیز سنجیده می­‌شوند. مثلا اینکه سیستم حمل­‌و­نقل یک کشور چقدر پیشرفته است. یا اینکه در موارد اضطراری و غیرمترقبه مانند بلایای طبیعی یا جنگ، کشور چقدر امکان ارائه خدمات دارد. البته که می­توان از این نقشه برای اطلاع از وضعیت بهداشتی و درمانی و امنیت جاده‌ای کشورها نیز استفاده کرد. در نظر داشته باشید که مقایسه امتیاز کشور محل سکونت شما با کشوری که قصد سفر به آن را دارید، می­تواند به شما در درک بهتر مقصدتان کمک کند.

خطرناک­‌ترین کشورهای جهان برای سفر در سال 2021

کشورهایی که در یکی از دو دسته‌بندی کشورهایی با میزان خطر مفرط و کشورهایی با میزان خطر زیاد قرار داشته باشند، جزء خطرناک­‌ترین کشورهای جهان برای سفر محسوب می‌شوند. طبق بررسی‌های سایت   Travel Risk Map در دسته‌بندی اول 9 کشور و در دسته‌بندی دوم 5 کشور قرار می­‌گیرد. این دو دسته‌بندی 14 کشور خطرناک دنیا را به ما معرفی می‌­کنند.  

خطرناک ترین و امن ترین کشورهای جهان

کشورهایی با میزان خطر مفرط

در این رتبه­‌بندی، 9 کشوری را می‌­بینیم که بیشترین میزان خطر را دارند. این 9 کشور عبارتند از:

 1. افغانستان
 2. جمهوری آفریقای مرکزی
 3. عراق
 4. لیبی
 5. مالی
 6. سومالی
 7. سودان جنوبی
 8. یمن

با مقایسه این رتبه­‌بندی با نمونه­ سال‌­های گذشته آن، متوجه می‌شویم که میزان خطر در افغانستان بیشتر شده و به رتبه اول تغییر موقعیت داده است. عراق نیز به رتبه­ سوم رسیده و کشورهایی مانند برزیل و مکزیک از این لیست خارج شده‌اند.خطرناک ترین و امن ترین کشورهای جهان.

خطرناک ترین و امن ترین کشورهای جهان

کشورهایی با میزان خطر زیاد

در این دسته­ بندی، 5 کشور دیگر را داریم. با وجود اینکه میزان خطری که در این کشورها با آن رو­به ­رو هستیم به شدت 9 کشور قبلی نیست، اما همچنان جزء کشورهای پرخطر به حساب می­‌آیند. این 5 کشور عبارتند از:

 1. کنگو
 2. نیجریه
 3. اوکراین
 4. پاکستان
 5. مصر
بخوانید:  کیم کارداشیان به باشگاه میلیاردها پیوست

همان طور که مشخص است، شورش و درگیری‌های داخلی در نتیجه این رتبه‌­بندی بسیار تاثیرگذار است. دولت­‌ها کنترلی بر بخش بزرگی از کشور ندارند و احتمال درگیری­‌های مسلحانه و حمله به گردشگران زیاد است. سیستم حمل‌ونقل کشور کاربردی نیست و گردشگران به بخش زیادی از کشور دسترسی ندارند.

امن‌ترین کشورهای جهان برای سفر

در نقطه مقابل خطرناک­‌ترین کشورهای جهان، امن‌­ترین کشورهای جهان را داریم. کشورهایی که گردشگران و ساکنان آن از نظر امنیتی، بهداشتی و دسترسی به وسایل حمل­ و نقلی در رفاه هستند. در این دسته­‌بندی کشورهایی با میزان خطر ناچیز و کشورهایی با میزان خطر اندک را معرفی خواهیم کرد.  

خطرناک ترین و امن ترین کشورهای جهان

کشورهایی با میزان خطر ناچیز

سایت Travel Risk Map در این رتبه‌­بندی، 18 کشور را به عنوان کم­‌خطر­ترین و امن­ ترین کشورهای جهان معرفی می کند. این 18 کشور عبارتند از:

 1. آندورا
 2. کیپ وردا
 3. دانمارک
 4. فنلاند
 5. گرینلند
 6. ایسلند
 7. کریباتی
 8. لوکزامبورگ
 9. جزایر مارشال
 10. میکرونزی
 11. نائورو
 12. نروژ
 13. پالاو
 14. سیشل
 15. اسلوانی
 16. سوییس
 17. جزایر تورکس و کایکوس
 18. تووالو

در این کشورها، آمار جرم و جنایت به شدت پایین است. خشونت سیاسی یا شورش­‌های اجتماعی تقریبا وجود ندارد و شاهد درگیری­ های قومی و قبیله‌ای نیستیم. خدمات امنیتی و اورژانسی قوی هستند و سرویس حمل و نقل پیشرفته است. گردشگران به راحتی به نقاط مختلف کشور دسترسی دارند، در سفر به این نقاط امنیت دارند و اختلال در این سیستم­ ها به ندرت رخ می­دهد. 

خطرناک ترین و امن ترین کشورهای جهان

کشورهایی با میزان خطر اندک

اکثر کشورهای اروپایی، آمریکا، استرالیا، نیوزلند و کانادا جزء کشورهای با میزان خطر اندک هستند. تنها کشور اروپایی مستثنی از این قاعده، اوکراین است. بسیاری از کشورهای آسیایی و خاورمیانه مانند اردن، عمان، سنگاپور، ژاپن، چین، کره جنوبی، ویتنام، مالزی و برونی نیز جز کشورهای با میزان خطر اندک به حساب می‌­آیند.خطرناک ترین و امن ترین کشورهای جهان

کشورهایی مثل پاکستان، سوریه، عراق و یمن در خاورمیانه جزء کشورهای پرخطر هستند. در آفریقا، لیبی، مالی، سومالی، سودان جنوبی و جمهوری آفریقای مرکزی پرخطر به حساب می‌­آیند. کشورهای پرخطر در قاره آمریکا هم ال سالوادور، هاییتی، هندوراس و ونزوئلا هستند. البته که برخی از کشورها در بیش از یک دسته‌بندی جای می­‌گیرند چرا که نقاطی از آنها امن­‌تر از سایر بخش‌های آن کشور است.

رتبه ایران در این دسته‌بندی

ایران نیز جزو کشورهایی است که در رتبه‌بندی این سایت قرار دارد. همراه با کشورهایی مانند بحرین، برزیل، هند، اندونزی، قزاقستان، روسیه، ترکیه، و تونس، ایران در لیست کشورهایی با میزان خطر متوسط قرار دارد. البته باید توجه داشت که علاوه بر تمام عوامل درونی کشور که در رتبه نهایی تاثیر دارند، عوامل بیرونی نیز می­توانند موثر باشند. کشورها در قیاس با یکدیگر به جایگاهی در این لیست می­رسند. در نتیجه، ممکن است جایگاه یک کشور تنها به دلیل بهبود وضعیت کشورهای هم­ رتبه‌­اش بدتر شود.

در نهایت، با وجود اینکه کارشناسان می­‌کوشند تا در این رتبه‌بندی نهایت دقت را به کار ببرند، اما اطلاع از وضعیت داخلی کشورها کار ساده‌­ای نیست. پس اگر قصد سفر به هر یک از کشورهای مطرح شده در لیست را دارید، حتما این نکته را در نظر بگیرید. رتبه­ بندی­‌های این چنینی به شما این امکان را می‌­دهند که در سفر به برخی مقاصد، جانب احتیاط را رعایت و از حادثه‌های احتمالی اجتناب کنید. بنابراین، در کنار توجه به نتایج این رتبه‌بندی، حتما از منابع معتبر دیگر نیز استفاده کنید.

منبع: Atlas & Boots

لینک کوتاه : https://hamzamaan.ir/?p=1837

نظرات شما

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال نظرات
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.